مجتمع تجاری تفریحی نیایش (بام لند2)

| مجتمع تجاری تفریحی نیایش (بام لند2)

| کارفرما: گروه ساختمانی بام

| کاربری: تجاری، تفریحی

| طراح پروژه: مهندس فرزاد دلیری

| طراح نورپردازی: شرکت نورگستر پارسیان مهام

| مکان پروژه: تهران محدوده جنت آباد
مجتمع تجاری تفریحی نیایش (3)

درباره پروژه:

بام لند سنتر یا بام لند نیایش یک پروژه تجاری و تفریحی می باشد که به سبک معماری سنتی ایرانی بنا شده و طراحی منحصر به فردی نسبت به مجتمع های مشابه دارد

.پروژه بام لند2 (نیایش) یکی از مراکز بزرگ تجاری در غرب تهران و در بزرگراه نیایش، تقاطع جنت آباد است که در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع واقع شده و دارای زیربنایی با مساحت حدوداً ۷۵۰۰۰ متر مربع می باشد. این مجتمع دارای دو طبقه فود هال، فود کورت، رستوران و کافی شاپ، طبقه هایپرمارکت، یک طبقه شهربازی و سینما و سه طبقه واحدهای تجاری (فروشگاه) و سایر فضاهای تفریحی گردشگری است که با طراحی منحصر به فرد و متفاوتی توسط گروه بام اجرا شده است..

درباره نورپردازی:

این پروژه که توسط یکی از مطرح ترین معماران ایران طراحی شده است و با توجه به فرم و معماری آن، در تیم طراحی سعی شد تا سبک معماری که همچون قلعه و ارگ کریم خانی است در شب نیز حفظ شود. پس در ابتدا از آن به عنوان یک قلعه در زمان کهن یاد شد. به همین دلیل از نورهای گرم و نزدیک به رنگ آتش طبیعی استفاده کردیم.

مجتمع تجاری تفریحی نیایش (6)

مجتمع تجاری تفریحی نیایش (8)

تصویر مربوط به تست نور اولیه میباشد.

در ادامه خواستیم در برج های قلعه نور بصورت یکنواخت و بدون سایه روشن باشد و عظمت و بلندی بنا کامل به چشم آید (با وجود کاربری کافی شاپ در کناره برج ها باید به موضوع عدم وجود خیرگی برای کاربران فضا بسیار توجه داشت).

مجتمع تجاری تفریحی نیایش (7)

تصویر طرح جانمایی منابع نوری در کناره برج ها

مجتمع تجاری تفریحی نیایش (2)

تصویر اجرای نهایی نصب منابع نوری در کناره برج ها

اما باید توجه داشت با یک مجتمع تجاری مواجه هستیم و نه یک اثر باستانی، پس نیاز داریم تا جذب مخاطب و مشتری داشته باشیم و چه کاری بهتر از حرکت نور اصولی برای بدست آوردن این مهم.

یکی از نمادهای قلعه کنگره است. حفره هایی که به تعداد زیادی در دورتادور نما چرخیده اند. از این المان زیبا برای بازی نور استفاده شد و خواستیم چراغ ها طوری جانمایی و طراحی شوند تا هر بیننده ای حس کند که آتش واقعی این کنگره ها را روشن کرده و درون هر حفره یک مشعل روشن است. اینگونه هم اصالت معماری حفظ شده و هم با ایجاد خلاقیت بازی شبیه سازی آتش به جذب مخاطب و فراخوانی او کمک شایانی شده است و در اجرا نیز تمام تلاش خود را کردیم تا این ایده به بهترین شکل پیاده شود.

مجتمع تجاری تفریحی نیایش (5)

در پایان نورهای آسمانی به نماد دیده بان در قلعه اضافه شد تا علاوه بر این نمادگرایی باعث جذب بیشتر مخاطب نیز بشود، اما در اجرا این این موضوع صرف نظر شد تا قدم کوچکی در راه جلوگیری از آلودگی آسمان شب برداشته شده باشد.

مجتمع تجاری تفریحی نیایش

و شرکت نورگستر پارسیان مهام بسیار مفتخر است یکبار دیگر توانست در پروژه های خود رضایت کامل مخاطبین، کارشناسان امر و گروه کارفرما را جلب نماید.

مجتمع تجاری تفریحی نیایش (3)

به امید نمایشی بهتر در پروژه های آتی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.