رتبه بندی درجه حفاظت IP

رتبه بندی درجه حفاظت IP:

هنگامی که آب یا گرد و غبار وارد دستگاه می شود، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی خراب می شوند. IEC رتبه‌بندی‌های حفاظت از ورود (IP) را ایجاد کرده است که مقاومت یک محفظه را در برابر نفوذ گرد و غبار یا مایعات درجه‌بندی می‌کند. این رتبه‌بندی‌ها به طور گسترده در سراسر صنعت استفاده می‌شوند.

در سال‌های اخیر، بسیاری از مصرف‌کنندگان به ویژگی‌های انعطاف‌پذیری در برابر مایعات و گرد و غبار علاقه نشان داده‌اند. با این حال، ارزیابی معنای عباراتی مانند ضد آب یا مقاوم در برابر آب هنگامی که برای اهداف بازاریابی استفاده می شود، می تواند دشوار باشد.استاندارد IEC 60529 برای ارزیابی و درجه بندی مقاومت محفظه های دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی در برابر نفوذ گرد و غبار و مایعات ایجاد شده است. همچنین میزان دسترسی افراد به قطعات بالقوه خطرناک داخل محفظه را ارزیابی می کند. این استاندارد که توسط کمیته فنی IEC 70 تهیه شده است، از کد IP برای رتبه بندی درجات حفاظت ارائه شده توسط محفظه تجهیزات الکتریکی با ولتاژ نامی حداکثر 72.5 کیلو ولت استفاده می کند. این استاندارد همچنین آزمایشاتی را که باید انجام شود تا تأیید شود که محفظه این الزامات را برآورده کند، تعریف می کند.کد IP از دو عدد تشکیل شده است: عدد اول به محافظت در برابر اجسام جامد مانند ذرات گرد و غبار  اشاره دارد و در مقیاسی از 0 (بدون حفاظت) تا 6 (بدون ورود گرد و غبار) رتبه بندی می شود.

عدد دوم حفاظت محفظه در برابر مایعات را ارزیابی می کند و از مقیاس 0 (بدون حفاظت) تا 9 (آب داغ با فشار بالا از زوایای مختلف) استفاده می کند.

استانداردهایی جداگانه برای موتورها و تابلوهای ولتاژ پایین و تجهیزات کنترل ایجاد شده بود اما اولین ویرایش IEC 60529 در سال 1976 با هدف ایجاد یک سند واحد برای گردآوری کلیه الزامات مربوط به حفاظت توسط محفظه ها منتشر شد. اطلاعات ارائه شده در این صفحه وب فقط برای مقاصد اطلاعاتی است. برای توضیح کامل رتبه بندی IP، از جمله شرایط آزمایش آنها، لطفاً به IEC 60529 مراجعه کنید.کدهای IP مخفف علامت گذاری بین المللی حفاظت IEC استاندارد 60529 هستند، اغلب شما می شنوید که IP به عنوان محافظت از ورود نامیده می شود. این توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) ایجاد شده است.

IEC یک نهاد بین المللی است که از اعضای 60 کشور تشکیل شده است و به تنظیم و حفظ استانداردهایی که در سطح جهانی استفاده می شوند کمک می کند. خود استاندارد طبقه بندی و درجه بندی درجه حفاظت ارائه شده در برابر نفوذ، گرد و غبار، آب و تماس تصادفی توسط محفظه های الکتریکی و محفظه های

مکانیکی را ارائه می دهد. هدف آن ارائه تعاریف دقیق تری در مورد سطح حفاظتی که یک قطعه از تجهیزات دارد، به جای تکیه بر اصطلاحاتی مانند “ضد آب” یا “ضد پاشش” است.


گاهی اوقات ممکن است یک حرف در انتهای کد اضافه شود، به عنوان مثال. IPXXD، این اطلاعات اضافی در مورد حفاظت ارائه شده ارائه می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.